Governor Members, Attendance & Register of Interests

 

The Instrument of Government states that the governing body shall consist of:

 2 parent governors

 1 local authority governor

 2 foundation governors

 Headteacher

 1 staff governor

 5 co-opted governors

 The total number of governors is 12. The term of office of all governors is 3 years, with the exception of Foundation Governors and the Headteacher who are ex-officio.

 

Governing Body Membership for of the Academic Year 2016/2017:

 

Governor          

Category

Appointment

Attendance at Full Governing Body meetings

Declarations on register of Business and Pecuniary Interests

Term of Office Expiry

Date of resignation 

Membership of Other Governing bodies

Martin Powell

Foundation

22/01/2014

9/9

None

Ex-Officio

 

None

Maureen Chaffe

Co-opted

10/09/2014

6/6

None

09/09/17

 9/9/17

None

Michael Olliff

Co-opted

01/09/2015 

4/9

None

31/08/18

 

 

None

David Knowles-Ley

Parent

23/10/2015

8/9

None

22/10/18

 

 

None

Rebecca Main

Parent

23/10/2015

6/9

None

22/10/18

12/7/17

None

Sarah Holden

Staff

01/09/2016

8/9

None

31/08/19

 

None

Edgar

Van Hoek

Co-opted

14/09/2016 

8/8

None

13/9/19

 

None

Grace Elphinstone

Co-opted

14/09/2016

5/8

None

13/9/19

 

None

Kirsti Longland

Co-opted

14/09/2016 

7/8

None

13/9/19

 

None

Hedda Wells (Chair)

Local Authority

07/10/2016

8/9

None

08/09/18

 

None

Catherine Ward

Headteacher

01/01/2017 

6/6

None

Ex Officio

  

None

Andrea Jacobs

Associate Member

07/02/2017

5/5

None

 

 

None

Tony Brant

Foundation

01/09/2015

2/3

None

Ex Officio

22/1/17

None

 As at 1 September 2017 There are three vacancies:

1 Parent Governor

1 Foundation Governor

I co-Opted Governor